Hírek

„Ismerd meg közelebbről…” …Etiópiát– útikalauz cikksorozat

2019.02.19.

 Az etióp kultúra olyan, mint az ízletes étel, vagy egy finom kávé, talán egy maradandó emléktárgy… ha egyszer megtapasztalja, „megízleli” az ember, soha többé nem felejti el! – bemutatkozik Etiópia

 Hol helyezkedik el Etiópia? 


Etiópia északkelt-afrikai ország, északon Eritreával, északon és nyugaton Szudánnal, délen Kenyával, délen és keleten Szomáliával határos. Így bár gyönyörű afrikai országokkal határos, nincs tengeri kijárata, „saját tengere”. Etiópia fővárosa Addisz-Abeba, ez a világ második legmagasabban lévő fővárosa, 2370 méteren fekszik, s igen gyorsan fejlődik. Az ország területe: 1.104.300 négyzetkilométer és kb. 109 milliós a lakossága. A lakosság nagyjából kétharmada keleti keresztény (ortodox), egyharmada szunnita muszlim.


Milyen történelmi kulcseseményeket lehet megemlíteni?


Az első világháború kitörésekor Afrikában csak két független állam maradt meg: Etiópia és Libéria. A világháborúban Etiópia nem vett részt, bár Törökország szövetségese volt. A későbbiekben az olasz fasiszták az abesszíniai háborúban ismét megkísérelték Etiópia meghódítását. 1936-ban indított támadásuk nyomán átmenetileg (1941-ig) elfoglalták Etiópiát, és az „Olasz Birodalomhoz” csatolták. Az britek szabadították fel az országot, s 1944-ben visszaadták az etióp császárnak az uralmat, de egyszerűen képtelen volt jól kormányozni az országot. Korrupció és éhínségek nyomorították országát. A rezsim ezután a Szovjetunió támogatásában bízva várta a kitörést az elmaradottságból, de nem sikerült. Mindezen célokat napjainkban kezdik elérni Etiópia, bár a talpra állást nehezíti a gazdasági nehézségek sora, az éhínségek és a továbbra is ismétlődő etnikai-vallási alapú gerillaharcok is.

 

 


Milyen napjaink Etiópiája?


Etiópia GDP növekedése bár jelentős, ennek ellenére még ma is Földünk egyik legszegényebb országa, ahol az egy főre jutó GDP összege mindössze 900 USD, amivel a 228 országot tartalmazó listán a 213-ik helyen található. Etiópia gazdasága a mezőgazdaságon alapul. Ez a szektor adja a GDP 46 és az export 80%-át, miközben a lakosság 80%-át foglalkoztatja. A mezőgazdaság legfőbb problémáit a szárazság, a túllegeltetés, a talajpusztulás, és az erdőirtás okozzák. Több szakértő szerint valamennyi ok a túlnépesedésre vezethető vissza. Ezen túl a magas adók és a rendkívül alacsony színvonalú infrastruktúra is megnehezíti a termelést és az exportot. A legfontosabb termesztett növények a kávé, hüvelyesek (főleg bab), olajos magvúak, gabonafélék (főként kukorica), burgonya, cukornád és zöldségfélék. Az állattenyésztés a lakosság 15%-ának ad megélhetést. Etiópiában van Afrika egyik legnagyobb állatállománya. A legnagyobb számban szarvasmarhát, tyúkféléket, juhot, kecskét, szamarat és tevét tartanak.


Milyen az ország éghajlata?


Az ország túlnyomó részén az éghajlat jellegzetesen magassági övezetekbe rendeződik, ez alapján az éghajlata 3 zónára osztható: 1800 méter alatt van a trópusi forró éghajlat területe, az úgynevezett kolla öv, amely következtében az alacsonyabb részeken minden hónap középhőmérséklete meghaladja a 20 °C-ot. 800 és 2500 m között van a meleg-mérsékelt öv, a vojna dega. Az állandó tavasz birodalma ez, ahol az évi középhőmérséklet 15–19 °C. 2500 m felett van a hűvös-hideg zóna, a dega. Itt az év bármely időszakában előfordulhatnak a hajnali fagyok. A csapadék mennyisége délről észak felé csökken, mennyisége és eloszlása azonban résztájanként változó. Míg délen kétszakaszos esőzések jellemzők, északon már csak a nyári 4–6 hónapban van csapadék. Addisz-Abeba napi középhőmérséklete 8 és 24 °C között változik évszaktól függően. Az évi csapadékmennyiség 500 mm. Az ország hegyvidékein 2500 mm is előfordul.

 

 


Mikor érdemes Etiópiába utazni?


És aki úgy gondolja, hogy a nagy melegben inkább nem utazik Afrikába, ahol még melegebb lehet, az téved. Míg nálunk ugyanis a 37 fokos kánikula tombol, addig Etiópia fővárosában, Addisz-Abebában 22 fokban „hűsölhetünk". Ugyanis Etiópia Afrika második legmagasabban fekvő országa. Területének nagyobb része több mint 1200 méter magasan fekszik, és emiatt egész évben kellemes a hőmérséklete. Az ország központi része, így a főváros is 2500 méteren van, többek között emiatt sincs malária, vagy egyéb a trópusokon jellemző betegség.

 

Miket nem érdemes kihagyni?


Etiópiában rengeteg a látnivaló: a kiváló állapotban megmaradt Akszum romjai az ókori Etiópia szívében, vagy Fasil Ghebbi erődje, sőt az etióp császár lakóhelyének maradványai is megtekinthetők. Ezen kívül Harar Jugol, a negyedik legszentebb iszlám város 82 mecsetével, 102 szentélyével is látogatható, valamint Lalibela szintén turistacélpont, a szent zarándokhely 11 monolitikus, kőbe vájt templomával. Semmiképp sem kihagyható az 55 kilométeres kőfallal körülvett Konso település, illetve az Alsó-Awash-völgy területe, ahol megtalálták az első női előember, Lucy koponyájának maradványait. Ezek mind az UNESCO világörökségének részét képezik.


De Etiópia gazdag kulturális és történelmi örökségének listáján szerepelnek még olyan látnivalók, mint a Sheik Hussein vallási, kulturális és történelmi emlékmű, a Melka Kunture paleolit lelőhely Felső-Awash-völgyben, valamint a Gedeo kulturális és természetvédelmi vidék a Bale-hegység Nemzeti Parkban. A 15 kilométeres Sof Omar Cave, az ország leghosszabb barlangja is bejártható és szemet gyönyörködtető látványosság. Etiópia összesgében tehát tökéletes és lenyűgöző hely az utazásra, ahol a turizmus is megindult az elmúlt években, s nagy jövőt jósolnak neki a közeljövőben is.

 

 


Milyen az etióp gasztronómia?


Az etiópok nagyon vallásos emberek, aminek okán pénteken és szerdán nem esznek húst. A 2007-es népszámlálás alapján az emberek legnagyobb része az ősi etióp (kopt) keresztény egyházhoz tartozik, amely meghatározó az ország életében. Ezen kívül a keresztények tartoznak még különböző protestáns felekezetekhez is, de csak kisebb részük római katolikus. Az oromók egy része, a teljes szomáli lakosság, illetve egyéb kisebb népcsoportok népei pedig az iszlám követői. Hagyományos (törzsi), illetve más vallású vagy vallástalan a lakosság 3,3%-a volt a 2007-es népszámláláskor. Az etióp konyha leghíresebb étele az indzsera, ami egy kenyérfajta. Az ételeket hagyományosan kézzel eszik, a húsokat egész apróra vágják, hogy egy-egy indzserából letépett darabbal könnyen meg lehessen fogni majd pedig elfogyasztani. Az ételek készülhetnek csípős paprikával (kaj = piros), illetve kurkumával (alicsa) is. A legnépszerűbb (húsos) etióp étel a vot (angol írásmóddal: wot), ami leginkább a pörkölthöz hasonló étel.


Milyen kulturális jellegzetességeket lehet kiemelni?


Talán bele sem gondolnánk, de Sába királynő birodalma és napjaink Etiópiájának kultúrája csaknem olyan változatos, mint a terület állat-és növényvilága, hisz nemcsak földrajzi és éghajlati szempontból, de etnikumait nézve is igen differenciált ország, ahol hetvennél is több népcsoport él. Az etióp konyha méltán világhírű, a fűszerek használata megannyi csodás ételélményt adhat az oda látogatók számára, így semmiképpen sem szabad kihagyni. Egy finom ebéd után pedig jöhet egy ízletes kávé, ami talán még autentikusabb élményt nyújthat a turistáknak. Etiópiát a kávék őshazájának is tartjuk, s miután megkóstoltuk a markánsan erőteljes ízvilágú etióp kávét, mindez a gyakorlatban is megkérdőjelezhetetlenné válik. Az Addis-Abeba-i kézműves piacon vásárolható csodás, érdekes keretezésű festmények, kézműves termékek – akárhányszor is rájuk tekint az ember – újra és újra elvarázsolják az embert, mindezzel szimbolizálva az ország különleges és sokszínű kultúráját. Etiópia önmagában jól reprezentálja az afrikai kultúra mélységeit, amelyet mindenképpen érdemes megismerni.

 

Ismerjük meg együtt Afrika kultúrájának mélységeit az Afrika Expo-n!


Papp Zsanett Gréta írása